We offer heat stable bakery flavors for single bake and double bake applications like biscuits, cookies, rusk, toast, cakes, muffins, khari, etc.
₹ 600 / Kilogram Get Latest Price
| Physical Form | Essence |
| Usage/Application | Flavouring Compounds |
| Brand | Aroma Atom |
| Pack Size | 15- 50 kg |
| Form | Liquid |
| Flavour | Milk |
| Packaging Type | Bottle |
| Pack Type | Can |
| Packaging Size | Packed in 5kgs Carboy with 4 such Carboy in One Carton. |
| Shelf Life | 18 months from the date of Manufacturing |
| Eggless Type | Yes |
| Alcohol Free | Yes |
| Non Vegetarian | No |
| Type | Veg |
| Origin | India |
| Grade | Food Grade |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
We offer high-quality Toast and Rusk Flavors made from premium ingredients and free from impurities. These flavors are carefully tested to ensure purity and long shelf life, and are available at competitive prices.
Features:
Accurate composition
Long shelf life
Pure quality
₹ 585 / Kilogram Get Latest Price
| Physical Form | Essence |
| Brand | Aroma Atom |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | 500 gms -5 Kgs |
| Dosage | 0.1-0.5 % |
| Purity | 100 % |
| Shelf Life | 18 months |
| Usage/Application | Bakery, Biscuits, Toffee, Bread etc |
| Source | Nature Identical |
| Flavour | milk |
| Grade | Food Grade |
| Color | White |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 970 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Chocolate |
| Product Type | Cake Premix |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Bakery |
| Flavor | Coco |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications | FSSAI |
| Vegetarian | Yes |
| Origin | India |
Minimum order quantity: 10 Kg
Cocoa replacer flavour is a cost-effective chocolate-flavoring ingredient used in bakery and confectionery to give consistent color and taste in cakes, cookies, fillings, and frostings without using real cocoa.
₹ 650 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Water Soluble Liquid |
| Coffee Type | Cappuccino |
| Solubility | Water Soluble |
| Application | Instant Coffee |
| Usage/Application | beverages |
| Flavor Base | Nature Identical |
| Pack Size | 500 ml |
| Usage Dosage | 0.1% |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Drum |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Grade | Pharma |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Food, Pharma |
| Color | White |
| Packaging Size | 25Kgs |
| Brand | China |
| Packaging Type | 25Kg drums |
| Shelf Life | 3 years |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 350 / Kilogram Get Latest Price
| Type | Water Soluble |
| Pack Size | 5 kg |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Flavour | butterscotch flavour |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 815 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | Chocolate |
| Solubility | Water Soluble |
| Type of Food Flavor | Dairy Flavors |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Flavouring Compounds, Dairy, Bakery |
| Color | BROWN |
| Flavour Base | Nature Identical |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 500 g |
| Brand | AROMA ATOM |
| Alcohol Free | Yes |
| Weight | 5kg & 500gm |
| Eggless | Yes |
| Non Vegetarian | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 320 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | Soda |
| Type | Water Soluble |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 5 kg |
| Flavor Base | Nature Identical |
| Application | Carbonated Drink |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Bottle |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Vanilla Flavour |
| Product Form | Flavour Oil |
| Flavor Profile | Nature Identical |
| Solvent Base | Oil Soluble |
| Vanilla Origin | Indian Vanilla |
| Application | Bakery |
| Vanillin Content | 4–6% |
| Usage Application | Bakery, Food Flavour |
| Grade Standard | Food Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 Gems - 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles / HDPE Cans |
| Payment Mode | Advance |
| Form | Liquid |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 700 / Kilogram Get Latest Price
| Type | Water Soluble |
| Pack Size | 500 gm - 50 Kg |
| Form | Liquid |
| Usage | Bakery |
| Flavour Profile | Dark Chocolate |
| Shelf Life | 18 months |
| Flavour | chocolate |
| Country of Origin | Made in India |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
Chocolate Flavours
Our chocolate flavours deliver a rich taste and authentic aroma for multiple applications.
Used in: Bakery, confectionery, dairy, beverages, and health foods.
Variants:
Chocolate, Dark Chocolate, Milk Chocolate, Belgian Dark Chocolate
Formats:
Water soluble, oil soluble, dry mix powder, encapsulated powder
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Unsalted |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 25 kg |
| Application | Nutraceuticals, Bakery |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Quantity Per Pack | 25kg |
| Shelf Life | 2 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Flavor Type | Chocolate |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 350 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor | Food flavour |
| Flavor Type | Glucose |
| Pack Size | 500 gm |
| Solubility | Water Soluble |
| Base | Water Soluble |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Form | Liquid |
| Application | Bakery |
| Brand/Grade | Aroma Atom |
| Flavour Base | Glucose |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications | FSSAI |
| Origin | India |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Vanilla |
| Formulation | Nature Identical |
| Solubility | powder |
| Application | Bakery |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Food & Fragrance |
| Color | White |
| Shelf Life | 3 years |
| Brand | China |
| Packaging Type | Drums |
| Certifications | FSSAI |
| Pack Size | 1 kg |
| Packaging Size | 25Kgs |
Minimum order quantity: 25 Kg
Mr. Agarwal (Director)
JNS Commodities & Specialities Private Limited
512, Kakad Market, 306, Kalbadevi Road
Mumbai - 400002, Maharashtra, India