Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer fruit and nut flavour, imfl liquid flavors, tea flavor powder, lemon gandharaj flavour oil, orange emulsion flavour and beverage drinks flavors.
₹ 1055 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavor Type | Nut |
| Application | Bakery |
| Brand | Aroma Atom |
| Solubility | Water Soluble |
| Flavour Base | Nature Identical |
| Flavour | Fruit and nut |
| Shape | Round |
| Shelf Life | 18 months |
| Certifications | FSSAI |
| Vegetarian | Yes |
| Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottle/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 1200 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | IMFL |
| Application | Liquor |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Pack Size | 50 L |
| Flavor Base | Nature Identical |
| Usage Dosage | 0.5% |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 450 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor | Masala |
| Tea Type | Cardamom |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Powder |
| Application | CTC Tea |
| Usage/Application | Beverages |
| Flavor Base | Nature Identical |
| Pack Size | 5 kg |
| Usage Dosage | 0.2% |
| FSSAI License | Yes |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 1194 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | flavour oil |
| Lemon Type | Lemon peel |
| Grade | Food Grade |
| Flavour Type | Nature identical |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 500 Gm |
| Application | Beverages |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | PET, HDPE |
| Packaging Size | 500Gm, 5Kg |
| Brand | AROMA ATOM |
| Grade | Food |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 915 / Kg Get Latest Price
| Flavor Category | Energy Drink |
| Solubility | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Soft Drink |
| Shelf Life | 12-18 months |
| Country Of Origin | India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 945 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Powder |
| Flavour Type | Nature identical |
| Flavour | Strawberry |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
Mr. Agarwal (Director)
JNS Commodities & Specialities Private Limited
512, Kakad Market, 306, Kalbadevi Road
Mumbai - 400002, Maharashtra, India