Providing you the best range of ice creams flavors, ice candy flavours and mava kulfi flavour with effective & timely delivery.
₹ 800 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Type | Water Soluble |
| Pack Size | 10 kg |
| Usage | Ice Cream |
| Flavour Profile | Ice Cream flavour |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Drum |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 800 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | mango, Pineapple, Orange |
| Solubility | Water Soluble |
| Type | Water Soluble |
| Base | Propylene Glycol |
| Pack Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Flavour Profile | Mango |
| Shelf Life | 12 months |
| Certification | FSSAI |
| Packaging Type | bottle |
| Flavour Strength | Strong |
| Color Added | No Added Colour |
| Flavour | fruit flavours |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 991 / Bottle Get Latest Price
| Kulfi Type | Malai Kulfi |
| Type | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Flavouring Compounds |
| Pack Size | 500 ml |
| Type of Food Flavor | Dairy Flavors |
| Milk Type | Dairy |
| Sweetener Type | Sugar Free |
| Nut Content | Without Nuts |
| Packaging Size | 500 gms- 5 kg |
| Shelf Life | 12 Months |
| Packaging Type | Bottle |
| Flavour | MAVA |
Minimum order quantity: 10 Bottle
Mr. Agarwal (Director)
JNS Commodities & Specialities Private Limited
512, Kakad Market, 306, Kalbadevi Road
Mumbai - 400002, Maharashtra, India