We are a leading Manufacturer of green mango flavour oil, mango super flavour, strawberry rich flavour eco, lemon flavour w/s, orange booster flavour and black grape flavour from Mumbai, India.
₹ 1645 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | Green Mango Flavour Oil |
| Mango Type | Alphonso |
| Grade | Food Grade |
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Solubility | Oil Soluble |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Food Flavour |
| Manufacturer | Aroma Atom Flavours Mumbai |
| Shelf Life | 36 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottle /HDPE Drum |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 750 / Kilogram Get Latest Price
| Mango Type | Alphonso |
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid, Powder |
| Flavour | Mango |
| Usage/Application | Confectionery |
| Sugar | No |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 670 / Kg Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Usage Industry | Ice cream |
| Form | Water Soluble Liquid |
| Flavour | Strawberry |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Application Form | Ice cream mix |
| Shelf Life | 12 month |
| Brand | AROMA ATOM |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottle /HDPE Cans |
Minimum order quantity: 15 Kg
₹ 550 / Kilogram Get Latest Price
| Lemon Type | Lime |
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Drum |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 2470 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Flavour | Orange |
| Manufactured By | Aroma Atom |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
| Application Form | Soft drink |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 650 / Kilogram Get Latest Price
| Fruit Type | Black Grapes |
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Flavour | Grapes |
| Type of Food Flavor | Fruit Flavor |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage, Pharma, Confectionery |
| Packaging Type | Box |
| Application Form | Soft drink, Candy |
| Solubility | Water soluble |
| Shelf Life | 12 month |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 800 / Kilogram Get Latest Price
| Fruit Type | Black current |
| Flavor Type | Fruit |
| Form | Syrup, Powder, Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Type of Food Flavor | Fruit Flavor |
| Application | Bakery, Pharma, Flavouring Compounds, Sweets, Nutraceuticals, Dairy, Ice Cream, Confectionery, Beverage |
| Packaging Type | Bottle |
| Flavour Base | Nature Identical |
| Solubility | Water Soluble |
| Shelf Life | 18 months |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Certifications | FSSAI, ISO 22000 |
| Vegetarian | Yes |
| Origin | India |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 675 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Usage Industry | Confectionery, Pharma |
| Form | Oil Soluble Liquid |
| Flavour | Blueberry |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Shelf Life | 18 months |
| Brand | Aroma Atom |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 815 / Kilogram Get Latest Price
| Solubility | Water Soluble |
| Usage Industry | Food |
| Base | Propylene Glycol |
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Application | Bakery |
| Application Form | Water based |
| Shelf Life | 18 month |
| Brand | Aroma Atom |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 550 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | Fruit |
| Fruit Type | Mixed Fruit |
| Flavor | Strawberry,Mango,Orange,Pineapple |
| Cake Type | Plum Style |
| Pack Size | 500 gm |
| Weight | 500 g |
| Solubility | Water Soluble |
| Base | Water Soluble |
| Form | Liquid |
| Brand/Grade | Aroma Atom |
| Flavour Base | Nature Identical |
| Packaging Size | 500 g |
| Application | Bakery |
| Type | Nature Identical |
| Color | White |
| Certifications | FSSAI |
| Packing Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 850 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | Grapes |
| Form | Liquid |
| Base | Propylene Glycol |
| Flavour | Grapes |
| Type of Food Flavor | Fruit Flavor |
| Packaging Type | Bottle |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottle/HDPE cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 1100 / Kilogram Get Latest Price
| Brand | Aroma Atom |
| Grade Standard | Food Grade |
| Form | Liquid |
| Application | Beverage |
| Density | 0.5 g/ml |
| Color | White |
| Ph Value | 5-7 |
| Flavor Type | Fruit |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 700 / Kilogram Get Latest Price
| Mango Type | Alphonso |
| Flavour Type | Nature identical |
| Solubility | Water soluble |
| Packaging Type | bottle |
| Flavour | Mango |
| Form | Liquid |
| Brand | Aroma Atom flavours |
| Shelf Life | 12 month |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
| Usage Industry | Beverage |
| Application Form | Soft drink |
| Usage/Application | Confectionery |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 700 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Type of Food Flavor | Fruit Flavor |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Shelf Life | 18 months |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 450 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Flavour | Mixed Fruits |
| Application Form | RTS beverage |
| Flavour Profile | Citrus mix |
| Packaging Type | bottle |
| Brand | Aroma Atom Flavours |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Bakery |
Minimum order quantity: 15 Kilogram
₹ 695 / Kilogram Get Latest Price
| Usage Industry | Food |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | confectionery |
| Flavour Nature | Nature Identical |
| Shelf Life | 18 months |
| Packaging Size | 500 gms- 5 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 900 / Kilogram Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Aroma Atom |
| Form | Powder, Liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Usage/Application | Toffees, confectionery |
| Flavour | Tamarind |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 770 / Kilogram Get Latest Price
| Guava Type | Pink guava |
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 1915 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Bitter Blocker |
| Formulation | Nature Identical |
| Manufacturer | JNS Commodities & Specialities Pvt. Ltd. |
| Composition | Bitter Masking Agents |
| Application | Nutraceuticals |
| Treatment | Masks The Bitterness In Your Product |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Packaging Size | 5Kg |
| Form | powder / liquid |
| Brand | AROMA ATOM |
| Shelf life | 2 Year |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 595 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Usage Industry | Bakery, Confectionery, Beverage |
| Shelf Life | 12-18 months |
| Brand | Aroma Atom |
| Pineapple Note | Juice |
| Solubility | Water soluble |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Application Form | Soft drink |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 665 / Kilogram Get Latest Price
| Apple Type | Red apple |
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Flavour | Apple |
| Brand | AROMA ATOM |
| Solubility | Oil soluble |
| Shelf Life | 18 month |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gms-5 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 950 / Kilogram Get Latest Price
| Flavor Type | Cranberry |
| Flavour Type | Nature identical |
| Formulation | Nature Identical |
| Usage Industry | Beverage |
| Application | Nutraceuticals |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Shelf Life | 12 - 18 months |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Packaging Size | 15- 50 kg |
| Packing Type | PET Botles/HDPE Cans |
| Form | Powder |
| Type | Liquid |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 475 / Litre Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Usage Industry | Beverage, Confectionery |
| Application Form | Candy, Soft drink |
| Flavour | Lychee |
| Shelf Life | 12 month |
| Brand | Aroma Atom Flavour |
| Lychee Note | Fresh |
| Solubility | Water soluble |
| Certifications | FSSAI |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 500 Ltr- 50 Ltr. |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Drum |
Minimum order quantity: 10 Litre
₹ 610 / Kilogram Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Flavour Type | Nature identical |
| Flavour | Watermelon |
| Type | Liquid |
| Brand | Aroma Atom |
| Packaging Size | 500 gms- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 950 / Kilogram Get Latest Price
| Flavour Type | Nature identical |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Type | Liquid |
| Brand | Aroma Atom |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 500 gm- 50 kg |
| Packing Type | PET Bottles/HDPE Cans |
| Usage/Application | Food Flavor |
| Usage Industry | Beverage |
Minimum order quantity: 10 Kilogram
₹ 570 / Kilogram Get Latest Price
| Product Type | Food flavour |
| Usage Industry | Confectionery, Bakery |
| Brand | AROMA ATOM |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Bakery |
| Main Ingredients | Rose Petals |
| Packaging Type | Plastic Can |
| Shelf Life | 18 months |
| Flavour Nature | Nature Identical |
| Storage | Room Temperature |
| Packing Material | HDPE |
| Packaging Size | 5 - 50 kg |
| Packing Type | HDPE Drum |
Minimum order quantity: 20 Kilogram
Mr. Agarwal (Director)
JNS Commodities & Specialities Private Limited
512, Kakad Market, 306, Kalbadevi Road
Mumbai - 400002, Maharashtra, India